Aktuality

16.6.2023
Přesun portálu

Obsah portálu domino.nidv.cz byl přesunut na novou doménu se zachováním plné funkčnosti vyhledávání jednotlivých výukových objektů podle stanovených kritérií.

18.12.2020
Vyhlášení soutěže DOMINO 2019

Vyhlášení devátého ročníku Soutěžní přehlídky DOMINO se vzhledem k pandemickým okolnostem uskutečnilo online.

„Pandemií jsme si při vyhlašování soutěže nenechali zkomplikovat život. Jsem rád, že se opět sešly pestré náměty, rozšiřující digitální kompetence žáků a studentů a zároveň aktuálně probíranou látku,“ řekl ředitel NPI ČR Ivo Jupa a dodal, že akce naplňuje dlouhodobé poslání státu rozvíjet digitální kompetence žáků a studentů.

Přehled

 

 Finálové objekty

Finalisté

1.

Digi školka

Barbora Milfaitová, MŠ Velká Hleďsebe

2.

Hravé čtení

Jana Olžbutová, ZŠ Metelkovo náměstí Teplice

3.

Christmas - vánoční projektový den s Ipady

Magdalena Weinerová, 11. ZŠ Plzeň, Baarova 31

4.

IT technologie v MŠ

Tomáš Polák, Mateřská škola Chomutov

5.

Pokladovka kapitána Mapssena

František Žák, FZŠ prof. O.Chlupa PedF UK, Praha

6.

Pozorujeme magnetické pole

Miroslava Bělochová, ZŠ Jungmannovy sady Mělník

7.

Risk je zisk!

Michal West, OA a SOŠ logistická, Opava

8.

S parazity za pokladem

Pavla Bergmanová, Gymnázium Teplice

9.

Tahák do fyziky a 1 073 řešených příkladů

Vladimír Vaščák, SPŠ Zlín

10.

Využití ICT ve výuce technické výchovy na základní škole   

Petr Vitásek, ZŠ a MŠ Řezníčkova 1, Olomouc

Výsledková listina

Prezentaci s výsledky naleznete zde.

 

Kategorie Objekt Vítězové
IT technologie v MŠ    Tomáš Polák – Mateřská škola Chomutov    
Pokladovka kapitána Mapssena    František Žák – FZŠ profesora Otokara Chlupa, Praha 5
S parazity za pokladem Pavla Bergmanová – Gymnázium Teplice
Absolutní vítěz      Tomáš Polák – Mateřská škola Chomutov    

 

3.9.2020
NOVÝ TERMÍN FINÁLE 21.10.2020

Vyhlášení Soutěžní přehlídky DOMINO se uskuteční v Konferenčním centru NPI ČR, Senovážné nám. 25, Praha 1, od 10 hodin.

Účast na akci je zdarma, ale je třeba se přihlásit - ZDE na webu NPI ČR.

2.6.2020
Příručka s přehledem objektů

NPI ČR vydal Elektronickou příručku s přehledem digitálních vyukových objektů DOMINO. Snad Vám poslouží pro snadnější orientaci mezi objekty, které naleznete na tomto webu.

11.3.2020
ZRUŠENÍ FINÁLE 17.3.2020

Vzhledem k vyhlášení Mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví a  zejména s ohledem na respektování zdravotního hlediska těchto preventivních opatřeních se Národní pedagogický institut rozhodl zrušit finálové vyhlášení Soutěžní přehlídky DOMINO – 17.3.2020.

 

Protože není v současné době úplně jasné, na jak dlouhou dobu jsou zmíněná opatření přijata, budeme až následně jednat o dalších možnostech případného posunutí termínu a změn z této situace vyplývajících.

Děkujeme všem příznivcům a partnerům soutěže za pochopení.

11.2.2020
Program finále

Zveřejnili jsme program finále.

 

Přijďte se podívat a seznámit se s finálovými objekty i s novinkami v oblasti digitálních technologií ve vzdělávání.

Účast na této konferenci je zdarma a občerstvení bude zajištěno po celý den.

Registrujte se na internetových stránkách NPI ČR: Přihlášení.

3.2.2020
Přijďte se inspirovat na finále!

I pokud jste nezaslali žádný objekt, tak máte jedinečnou možnost se zúčastnit slavnostního finále, které se bude konat 17. března v budově generálního partnera soutěže Microsoftu. Můžete tak načerpat inspiraci do svých hodin jak od finalistů, tak i od partnerských firem či diskuzemi s porotci.

Jediné, co pro to musíte udělat, je přihlásit se.

Přihlašování na akci naleznete na nidv.cz/vzdelavaci-programy/3750-soutezni-prehlidka-domino-vyhlaseni-9-rocniku

2.2.2020
Uzavřeno přijímání objektů za rok 2019

Přijímání objektů do ročníku 2019 je uzavřeno. V současnosti probíhá hodnocení porotou. Soutěžící budou co nejdříve vyrozumněni.

 

Z důvodu nižšího než očekávaného zájmu o některé kategorie, budou v letošním finále zachovány pouze kategorie "Mateřské školy a 1. stupeň ZŠ" a "Přírodovědné a technické obory". Do druhé jmenované se pak případně přidají objekty z ostatních kategorií.

29.1.2020
Poslední šance přihlásit se a získat hodnotné ceny!

Již jenom do pátku 31. 1. 2020 máte šanci se přihlásit do DOMINO 2019.

 

Pro výherce máme přichystané hodnotné ceny Chromebooky Tab 10 od Acer, antivir od ESET, tablet Prestigio GRACE od Multiboard.

 

Nějaké ceny budeme mít pro všechny finalisty - jako třeba knížky od nakladatelství Dokořán či licence pro třídu od Psaní Hravě.

 
3.1.2020
Prodlužujeme příjem výukových objektů

Prodloužili jsme příjem výukových objektů až do 31. 1. 2020. Máte tedy ještě čas poslat své výtvory do ročníku 2019 v době pololetních prázdnin. Objekty lze stále vkládat a během pár dnů upravíme informace i na dalších částech stránek.

17.11.2019
Nominace a blížící se konec roku

Připomínáme, se se blíží konec roku - tedy teď je nejvyšší čas nominovat své kolegy, abychom je stihli oslovit. Také se těšíme přímo na Vaše příspěvky!

8.11.2019
Leták

Pro ty, kteří by nám chtěli pomoci s propagací, zveřejňujeme náhled aktuální verze letáku.

 

Leták 2019

5.11.2019
Video z finále DOMINO 2018

Zveřejnili jsme na youTube kanálu NIDV video z finálového dne DOMINO 2018. Je dostupná jak delší verze s rozhovory, tak kratší promo verze.

23.10.2019
Pravidla jsou aktualizována!

Pravidla pro ročník 2019 jsou již na webu aktualizována. Věříme, že pro vás bude soutěž ještě lepší než dříve. Těšíme se na nové skvělé výukové objekty!

 

Případné další náměty na vylepšení přijímáme na domino@nidv.cz

4.10.2019
Přidáváme kategorie!

Pro možnost účasti i zájmového a neformálního vzdělávání přidáváme obecnou kategorii Další formy vzdělávání. Hlavní poslání soutěže je totiž šířit dobrou praxi a i objekty, které jsou vytvořené pro neformální vzdělávání mohou posloužit učitelům jako inspirace pro jejich výuku.

 

Další změnou je, že přidáváme extra kategorii Digitální etika a ochrana soukromí v on-line prostředí. Reagujeme tak na dotazy, jestli je možné přihlásit výukové objekty na libovolné téma, což nebylo jasné. Chceme sice dát vyšší důraz tomuto tématu - a proto soutěžící, kteří se přihlásí do této kategorie si vyberou ještě druhou kategorii, do které se zařadí a soutěží tak dvakrát. Na druhou stranu opravdu chceme, aby soutěž byla určená pro sdílení jakýchkoliv příkladů dobré praxe ve vzdělávání za použití digitálních objektů.

 

Zhruba za týden až dva upravíme pravidla a přihlašovací formulář.

24.7.2019
Nominujte kreativního kolegu či svého učitele

Letošní ročník soutěže DOMINO přináší ještě jednu novinku. Mezi učiteli je velké množství kreativních učitelů, kteří systémově a pravidelně využívají digitální technologie ve výuce, nezištně se dělí o své zkušenosti jak se svými žáky, ale i kolegy. Soutěž DOMINO podporuje využívání digitálních technologií jako celku. Milé kolegyně a kolegové, nyní máte možnost takovou osobnost nominovat na zvláštní ocenění či nám dát příležitost, abychom takové tvůrce oslovili.  Protože dostáváme celou řadu podnětů, otvíráme tuto anketu již nyní před zahájením vkládání vlastních výukových objektů.

Protože se ale pohled žáků či studentů může lišit, dáváme příležitost i jim, aby se s námi podělili o svůj názor. Anketní dotazník se nachází v hlavním menu této stránky.

13.7.2019
Digitální etika a ochrana soukromí - nosné téma nového ročníku DOMINO

Digitální etika a ochrana soukromí jedince je v současné době opravdu žhavým tématem. Technologické předpovědi mluví právě o této oblasti jako o stěžejním bodu rozvoje občanské společnosti. S případy kyberšikany a zneužívání technologií se setkaly snad už všechny školy. Na druhé straně řešíme spoustu problémů tím nejhloupějším způsobem - zakazujeme mobily ve školách, ačkoli dobře víme, že v běžném denním životě bude praxe přesně opačná. A tak paradoxně zákazy jen prohlubují propast mezi školní výukou a běžným životem. A to není právě dobrá vizitka. Z uvedeného důvodu se právě proto naše soutěž stává nástrojem, jak případy dobré praxe co nejúčinněji propagovat.

 

Nosným tématem letošního ročníku stává DIGITÁLNÍ ETIKA a OCHRANA SOUKROMÍ. Toto téma by mělo prolínat celkovou koncepcí výukových objektů.

 

Každá skupina dětí, žáků i studentů je svým způsobem unikátní vzdělávací societou, je tedy nasnadě, že uplatněná metodika bude vždy klasickým prvkem DOMINA podle jeho metodiky. Samozřejmě je možné přihlásit do soutěže i jiné výukové objekty.

 

Pro letošní ročník přinášíme také další novinku, a tou je propojení soutěže s projekty e-safety Label.

Vítězné práce budou nabídnuty k propagaci Vás autorů a škol také na evropském portále e-safety label s možností účasti na odborných konferencích tohoto projektu.

DOMINO se tak stává další kostičkou v celkové soustavě podpory kreativity českých učitelů.

12.7.2019
Ohlédnutí za ročníkem 2019

DOMINO 2019 – malý krůček k překonání překážek rozvoje vzdělávání v roce 2019

Soutěž DOMINO se stala již nedílnou součástí podpory tvořivosti kantorské profese. Letos se již konal 8. ročník. Tentokrát ale představíme vítězné práce trošku netradičně – prostřednictvím jejich přínosu k překonávání překážek, které popisuje článek vzdělávacího konsorcia COSN – Překážky vzdělávání v roce 2019[1]. V češtině je najdete v článku pan B. Brdičky na portále RVP[2].

A tak těch 5 překážek můžeme překonat třeba takto: 

  1. Technologie a budoucnost práce

I s roboty se musí začít od mala. Zkušenost dětí v mateřských školách v oblasti robotiky může někomu připadat nepatřičná. Když se ale podíváte na materiály B. Milfaitové Jak fungují roboti[3], zjistíte, že výuka algoritmického myšlení není zas taková věda. Tento výukový objekt získal první místo pro výukové materiály mateřské školy.

  1. Další vzdělávání učitelů

Odborné komise hodnotily celkem 33 materiálů učitelů z různých typů škol, do finále postoupilo 17 nejlepších. Všechny výukové metodiky jsou důkazem, že učitelé jsou kreativní a přemýšliví lidé. Právě pro další vzdělávání všech kantorů je sbírka těchto materiálů (k dnešnímu dni je jich už za 8 ročníku) bezmála 1200. 

  1. Propast mezi technologiemi a pedagogikou úzce souvisí s digitální rovností nás všech.

Tento prvek skvělým způsobem prezentovala paní Z. Matulová ze SŠ Euroinstitut, byť se jmenuje zvláštně na digitální soutěž:  Naše bublina v digitálním světě[4]. Její studenti, dospělí s mentálním handicapem se učí prožitkem i tak nezáživné, ale o to více potřebné téma – jak se chránit nejen v online prostředí, ale i v běžném denním životě – na ulici, v obchodě či v práci.  O tom, že tento výukový objekt si zasloužil cenu poroty, svědčí i skutečnost, že autorku už oslovili z předních sanatorií pro duševně nemocné, aby svůj projekt představila i jejich pacientům. Nepochybně tématika tak blízká k technologiím pronikla i do příslovečné bubliny.

Zcela inovativní a snadno přenositelný je také vítězný výukový objekt: Opičí matematika dvou Lukášů (Javorka a Heřmana) využívající k výuce matematiky (ale také angličtiny) klasických videoklipů. Moderní „jutubeři“ nápaditě a s přehledem představují zapeklitý svět zlomků i geometrických konstrukcí. Tento výukový objekt po zásluze získal hlavní cenu – putovní pohár DOMINO 2018. Posuďte sami, zda zaslouženě.

Co říci na závěr:

Jsme proto moc rádi, že právě ukončený 8. ročník kreativní soutěže učitelů při využívání digitálních technologií DOMINO Česká republika naznačuje, že i v naší malé republice se objevují řešení, která přinášejí nápady, neotřelé způsoby, efektivní učení, ale také spoustu zábavy svým tvůrcům a žákům. Přehled vítězů najdete na stránkách Národního institutu pro další vzdělávání – http://domino.nidv.cz.  Nezbývá také než poděkovat všem partnerům, zejména Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, ale také hlavnímu spolupořadateli Microsoft. Přehled všech organizací, kterých bylo v letošním ročníku téměř 30. Záštitu nad přehlídkou převzal magistrát hlavního města Prahy a MČ Praha 3.

 

[1] https://cosn.org/driving-k-12-innovation-2019-hurdles

[2] https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/22045/5-NEJVETSICH-VYZEV-SKOLSTVI-PODLE-COSN.html/

[3] http://domino.nidv.cz/objekt/734

[4] http://domino.nidv.cz/objekt/743

21.3.2019
Výsledková listina
20.3.2019
Zakončení 8. ročníku slavnostním dnem

Dne 19. března 2019 uspořádal Národní institut pro další vzdělávání ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy již 8. ročník finálové přehlídky digitálních výukových objektů DOMINO. Soutěž se uskutečnila pod záštitou radního hlavního města Prahy Víta Šimrala v budově generálního partnera soutěže, společnosti Microsoft, v Praze 4.